Programme 2018

Timetable

Download the AMAKULA 2018 Programme as PDF →

TimeActivity / Film ScreeningCategoryVenue
WEDNESDAY 14th MARCH - KAMPALA FILM SCHOOL
2:00pm - 5:00pmDr. AlemánFeature FilmKampala Film School
Lecture Room
2:00pm - 5:00pmMaster Class with Tom Schreiber
Staging for Film
Master ClassKampala Film School
Lecture Room
5:45pmFestival openingCocktail/speechesKampala Film School
Gardens
7:00pmOffice Vacation - Uganda
in competition for "Best Short Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
7:20pmMusic for one apartment and six drummers - SwedenShort FilmFilm Studio
Kampala Film School
7:30pmThe Bad Mexican - Uganda
in competition for "Best Short Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
7:50pmKing of the Mask Actor - South KoreaShort /Student FilmFilm Studio
Kampala Film School
8:10pmMikono Salama - Tanzania
in competition for "Best Student Film"
Short /Student FilmFilm Studio
Kampala Film School
8:15pmRehema - Uganda
in competition for "Best Short Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
8:40pmSolon - BrazilShort FilmFilm Studio
Kampala Film School
9:00pmLocheng's Dream - Uganda
in competition for "Best Short Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
9:10pmNumber 9 - South AfricaShort FilmFilm Studio
Kampala Film School
9:15pmJoy - USA
in competition for "Best Student Film"
Short/Student FilmFilm Studio
Kampala Film School
9:35pmOpeyemi - Nigeria
in competition for "Best Short Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
9:55pmBlack Barbie - Ghana
in competition for "Best Short Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
10:10pmJethro x Jethro - Uganda
in competition for "Best Short Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
10:30pmIdi Amin's Boat - Uganda
in competition for "Best Student Film"
Short/Student FilmFilm Studio
Kampala Film School
THURSDAY 15th MARCH - KAMPALA FILM SCHOOL
2:00pmThe Last Breath - Uganda
in competition for "Best Student Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
2:20pmThe End of the Good Old Days -TurkeyShort FilmFilm Studio
Kampala Film School
2:45pmArthur - Uganda
in competition for "Best Documentary"
DocumentaryFilm Studio
Kampala Film School
3:10pmPungulume - DR CongoDocumentaryFilm Studio
Kampala Film School
3:45pmNo Good Turn - Nigeria
in competition for "Best Short Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
4:05pmK2 and the Invisible Footmen - Pakistan/USA/BrazilDocumentaryFilm Studio
Kampala Film School
5:00pmStrength of a Karamajong Woman - Uganda
in competition for "Best Short Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
5:15pmDem Dem! - Senegal
in competition for "Best Short Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
5:45pmRenege - Nigeria
in competition for "Best Short Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
5:55pmA Hidden Gem - Uganda/Germany
in competition for "Best Documentary"
DocumentaryFilm Studio
Kampala Film School
6:30pmMohamed The First Name - FranceShort FilmFilm Studio
Kampala Film School
6:50pmThe Surrogate - Uganda
in competition for "Best Short Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
7:05pmWrong Connection - Madagascar
in competition for "Best Short Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
7:25pmSomebody Clap for me - Uganda/Brazil/Qatar
in competition for "Best Documentary"
DocumentaryFilm Studio
Kampala Film School
8:45pmRWANDArt Rwanda/Belgium
in competition for "Best Documentary"
DocumentaryFilm Studio
Kampala Film School
9:40pmZzina - Uganda
in competition for "Best Student Film"
DocumentaryFilm Studio
Kampala Film School
9:55pmKandia -
Burkina Faso / Italy
DocumentaryFilm Studio
Kampala Film School
10:10pmAccra Power - Austria/Ghana
in competition for "Best Documentary"
DocumentaryFilm Studio
Kampala Film School
11:00pmYou Really Outdid Yourself This Time Didn't You, Fool? - South Africa
in competition for "Best Short Film"
Short FilmFilm Studio
Kampala Film School
11:30pmMaster and the Movie Doctor - Uganda
in competition for "Best Documentary"
DocumentaryFilm Studio
Kampala Film School
FRIDAY 16th MARCH - UGANDA MUSEUM
2:00pm - 4:00pmFilm Regulation in UgandaPanel DiscussionUganda Museum
Exhibition Hall
4:10pmVvolongoto Mu Mukwano - Uganda
in competition for "Best Feature Film"
Feature FilmUganda Museum
Exhibition Hall
7:00pmRain - Uganda
in competition for "Best Feature Film"
Feature FilmUganda Museum Gardens
Drive-in cinema
8:55pmWatatu - KenyaFeature FilmUganda Museum Gardens
Drive-in cinema
10:15pmDrifters - SwedenFeature FilmUganda Museum Gardens
Drive-in cinema
SATURDAY 17th MARCH - UGANDA MUSEUM
2:00pm - 4:00pmFilm Marketing in UgandaPanel DiscussionUganda Museum
Exhibition Hall
4:10pmLove Faces - Uganda
in competition for "Best Feature Film"
Feature FilmUganda Museum
Exhibition Hall
6:00pm - 7:00pmGolden Impala Award Ceremony & CocktailBest Students Film
Best Short Film
Best Documentary
Best Feature Film
Uganda Museum
Foyer
7:00pmThe Forbidden - Uganda
in competition for "Best Feature Film"
Feature FilmUganda Museum
Gardens
9:10pmNight Song - South KoreaFeature FilmUganda Museum
Gardens
10:45pmDevil's Chest - Uganda
in competition for "Best Feature Film"
Feature FilmUganda Museum
Gardens

The Amakula International Film Festival is presented by Bayimba Cultural Foundation in partnership with The DOEN Foundation, Africalia, Kampala Film School and the Uganda Museum.